הדרכת הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז

כהורה לשני בנים בוגרים עם הפרעת קשב וריכוז, אתם יכולים לתאר לעצמכם שעברו עלינו, שנות ילדות מורכבות ולא משעממות בלשון המעטה.
כיום, כשהבכור בתפקיד מעולה בצבא, והשני סיים י"ב בהצלחה ובדרכו למסלול דומה בצה"ל, אני יכול לומר בוודאות כי מה שעובד אצל ילדים עם ADHD(הפרעת קשב וריכוז) זו הגישה האינדיבידואלית של ההורה כלפי הילד/ה, הכול על פי אישיותו וצרכיו. לדוגמא: אחד הבנים שלי סיים את מבחני הבגרות שלו בממוצע גבוהה בביה"ס מדעי נחשב, ואילו השני סיים בממוצע זהה בדיוק בביה"ס אקסטרני. שני מסלולי חיים שונים לחלוטין עם תוצאות קצה חיוביות.

לכן, חשוב שאנחנו ההורים נהיה אמיצים מספיק, כדי לעבוד עם הילד/ה בעלי הפרעת הקשב מגיל הגן, בכלים מקוריים המותאמים לו אישית, ולא נהייה מקובעים בדרישות המרחיקות את הילד/ה ממילוי הפוטנציאל הטמון בו.

נכון, שכהורים לילד/ה עם הפרעת קשב וריכוז אתם נאלצים להתמודד עם אתגרים חדשים ומורכבים שלא הכרתם. מה שעובד אצל אחיו הגדולים או הקטנים, לא ממש מסתדר אצלו/ה. מה שעובר בקלות בביה"ס אצל רוב הילדים, אצל הילד/ה שלכם הולך קשה, ועם לא מעט עוגמת נפש. אתם מאשימים אותו, אולי את עצמכם ולפעמים את המערכת, כשהפתרונות נמצאים בידיים שלכם, עם קצת יעוץ והדרכה של גורם חיצוני מנוסה.

אתם חייבים להבין, הפרעת קשב וריכוז היא נוירולוגית בבסיסה. אנחנו כהורים לא יכולים לדרוש/לצפות מילד בגיל צעיר להשתלט על הקושי הנוירולוגי בכוחות עצמו, אין מצב כזה!!!
כמו כן, חשוב שנבין כי השלכות ההפרעה אינן רק בתחום הלימודים ההשכלה והציונים, אלה בעיקר בתחומים הבין אישיים של חברים וחברה בגיל צעיר, וזוגיות, משפחה, עבודה, ופרנסה בגיל בוגר.

לכן, התפקיד שלנו כהורים לילד/ה עם ADHD , כבר בגיל צעיר, הוא בראש ובראשונה להתייעץ עם איש מקצוע מנוסה ובעל התמחות בתחום הפרעת קשב וריכוז. כשהמטרה היא, ללמוד ולהבין את הפרעת הקשב, את מקורותיה הביולוגיים ואת המאפיינים ההתנהגותיים של הקושי. לאחר מכן חשוב לבדוק אילו התנהגויות של הפרעת הקשב מאפיינות את הילד/ה שלי? ולבסוף לקבל כלים יום יומיים המותאמים אישית למשפחה ולילד/ה.

אל תרגישו לא בנוח, תרימו טלפון ותשאלו שאלות, זה לא מחייב אתכם 0502249181

המטרה של כולנו היא, לחזק את הדימוי העצמי החיובי של הילד בכול דרך אפשרית.

איל מילנר יועץ ומנחה משפחה,
ב"מכון מעגלים לייעוץ וטיפול פסיכולוגי" ת"א
ובעל התמחות בתחום הפרעת קשב וריכוז

נושאי העמוד:  הדרכת הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז, הנחיית הורים, ייעוץ ואימון משפחתי.